Jim Caviezel színész, aki Jézust játszotta A passió című filmben, beszédet tartott az amerikai Katolikus Egyetemi Hallgatók Szövetsége (FOCUS) által szervezett evangelizációs konferencián Chicagóban 2018. január 5-én. Arra buzdította a hallgatókat, hogy ne legyenek közömbösek a gonosszal szemben, nyilvánosan vallják meg hitüket, és legyenek készek az igazságért hírnevüket, sőt akár életüket is kockáztatni.
Az alábbiakban Jim Caviezel beszéde egy részletének átirata olvasható (a videóban a 8 perc 43 másodperctől kezdődően).
Néhányan közülünk –
ti is ismeritek őket –
egy hamis kereszténységet vallanak, ahol minden csak vidám beszéd. Én ezt boldog Jézusnak és dicsőségnek hívom. Gyerekek, a feltámadás előtt rengeteg fájdalom és szenvedés volt. A ti utatok sem lesz más, ezért vegyétek fel a kereszteteket, és fussatok versenyt a célotok felé.
Azt akarom, hogy menjetek ki ebbe a pogány világba. Azt akarom, hogy legyen bátorságotok kilépni ebbe a pogány világba, és szégyen nélkül nyilvánosan kifejezni hiteteket. A világnak szüksége van büszke harcosokra, akiket a hitük éltet. Olyan harcosokra, mint Szent Pál és Szent Lukács, akik kockáztatták nevüket, hírnevüket, hogy elvigyék hitüket, Jézus iránti szeretetüket a világba. Isten mindannyiunkat hív, mindannyiótokat, hogy nagy dolgokat tegyetek. De milyen gyakran nem válaszoltunk rá; elvetve azt, mint valami mentális zörejt.
Itt az ideje, hogy a mi generációnk elfogadja ezt a hívást, Isten hívását, amely arra ösztönöz mindannyiunkat, hogy teljesen átadjuk magunkat Neki, hogy lássuk azt a szelíd kezet, amely az utunkat vezeti. De előbb el kell köteleznetek magatokat, hogy elkezdtek imádkozni, böjtölni, elmélkedni a Szentíráson, komolyan venni a Szentségeket. Mert mi most egy hanyatlóban lévő kultúra vagyunk; egy olyan nép, amelyet az a veszély fenyeget, hogy átadja magát a mértéktelenségnek. Az egész világunk bűnben vergődik.
A szívünk csendjében Isten hív minket, mindannyiunkat, hogy adjuk át magunkat teljesen Neki. És milyen gyakran figyelmen kívül hagyjuk Őt, figyelmen kívül hagyjuk ezt az édes hívást.
Auschwitz nagy szentje, Szent Maximilian Kolbe azt mondta, hogy „a közömbösség a 20. század legnagyobb bűne”. Ó, testvéreim, ez a 21. század legnagyobb bűne is.
Le kell ráznunk ezt a közömbösséget
–
a romboló toleranciát a gonosszal szemben. Csak a Krisztus bölcsességébe vetett hitünk menthet meg minket. De ehhez harcosokra van szükség, akik készek kockáztatni hírnevüket, nevüket, sőt, akár az életüket is, hogy kiálljanak az igazságért.
Különítsétek el magatokat ettől a romlott nemzedéktől. Legyetek szentek. Nem arra lettetek teremtve, hogy beilleszkedjetek. Arra születtetek, hogy kitűnjetek.
Mert országunkban most boldogan úszunk együtt az árral. Jelenleg a szabadság szentélyében élünk, ahol minden választás egyenlő, függetlenül a következményektől. Tényleg azt hiszitek, hogy ez az igazi szabadság?
A nagy János Pál pápa szerint a demokrácia nem tartható fenn az emberi személyre és az emberi közösségre vonatkozó bizonyos erkölcsi igazságok iránti közös elkötelezettség nélkül. A demokratikus társadalom előtt álló alapvető kérdés a következő: Hogyan kellene együtt élnünk? Erre a kérdésre keressük a választ: Kizárhatja-e a társadalom az erkölcsi igazságot és az erkölcsi érvelést?
Az amerikaiak minden generációjának tudnia kell, hogy a szabadság nem azt jelenti, hogy azt tehetjük, amit akarunk, hanem azt, hogy jogunk van azt tenni, amit tennünk kell. Ezt a szabadságot kívánom nektek. Szabadságot a bűntől, szabadságot a gyengeségeitektől, szabadságot ettől a rabszolgaságtól, amit a bűn tesz mindannyiunkkal. Ez az a szabadság, amiért érdemes meghalni.
[...]
Neked, neked és neked, mindannyiunknak harcolnunk kell ezért a hiteles szabadságért, és élnünk kell, barátaim. Isten által kell élnünk, és a Szentlélekkel, mint pajzsotokkal és Krisztussal, mint kardotokkal, csatlakozzatok Szent Mihályhoz és az összes angyalhoz, és küldjétek vissza Lucifert és csatlósait egyenesen a pokolba, ahová tartoznak!
Saul azt jelenti, hogy nagy. Mit jelent Pál? Kicsi. Ha tehát nagyok akarunk lenni Isten szemében, milyennek kell lennünk? Kicsinek.
Jézus Krisztus megostorozásának állítólagos oszlopa a római Szent Praxedes templomban