2024.06.15.
Bergoglio „transzszexuálisokkal, hírhedt homoszexuálisokkal és ágyasokkal”, abortuszt támogató személyekkel, sőt, abortőrökkel tartott audienciái és találkozói, egy abortuszokat világszerte pénzzel támogató szervezet alapítójának pápai lovagrendbe való felvétele után 2024. június 14-én több mint 100 komikusokkal találkozott az Apostoli Palotában. Az audiencia meghirdetett célja az volt, hogy „»kapcsolatot teremtsen«” a Katolikus Egyház és az ilyen művészek között”.
A LifeSiteNews.com szerint a meghívott amerikai komikusok többsége köztudottan abortusz- és LMBT-párti. Stephen Colbert, „aki magát katolikusnak vallja, határozottan támogatja az ún. homoszexuális »házasságot« és az abortuszt, ami egyértelműen sérti a katolikus tanítást, népszerűsített egy Netflix-sorozatot, amely szexualizálta a gyerekeket, és kigúnyolta Jézust.” Whoopi Goldberg „szintén az abortuszt és az LMBT-ideológiát támogatja, és azt állította, hogy a Tízparancsolatban »nem szerepel« az anyaméhben lévő csecsemők megölése.” Chris Rock „elismerte, hogy az abortusz megöli a babát, de azt mondta, hogy szerinte a nőknek »joguk [sic] kellene legyen, hogy megöljék a babákat«”. Jimmy Fallon késő esti show-jában támadta az életpárti politikát.
Tig Notaro „egy homoszexuális »házasságban« élő leszbikus, akinek »feleségével« in vitro megtermékenyítéssel és béranyasággal lettek ikerfiai, amit a Katolikus Egyház súlyosan erkölcstelennek ítél el”. Jim Gaffigan hívő katolikusnak mutatja magát, de 2017-ben elvitte kisgyermekeit a New York-i LMBT „büszkeségparádéra”.
James Martin heterodox pap is szerepelt a meghívottak között. „Martin a homoszexuális hajlamra vonatkozó »objektíve rendellenes« kifejezés eltávolítását kérte a Katolikus Egyház Katekizmusából, és a »másképpen rendezett« kifejezéssel való felváltását a homoszexualitás normalizálására irányuló törekvése részeként. Gyakran tesz botrányos kijelentéseket a homoszexualitással kapcsolatban, amelyek sértik a szexuális erkölcsről szóló katolikus tanítást.” Ferenc támogatja őt. Előszót írt Martin legújabb könyvéhez, kinevezte őt vatikáni kommunikációs tanácsadónak, és dicsérte LMBT-barát kezdeményezéseit.
A Katolikus Egyházba beszivárgott mély egyház
erkölcsromboló tevékenysége után felüdülés az afrikai keresztények hite, élet- és családpárti hozzáállása.
2024. június 3-án valószínűleg több mint 4 millió ember gyűlt össze az ugandai Namugongo kegyhelyen Lwanga Szent Károly és vértanútársai ünnepén rendezett szentimisén. Lwanga Szent Károlyt és 21 ugandai katolikus társát valamint 23 ugandai anglikán testvérüket II. Mwaga király ítélte halálra; 1885. január 31. és 1887. január 27. között végezték ki őket. A mártírok többsége a királyi palotában szolgált apródként, egy részük kiskorú volt.
A 22 ugandai katolikus vértanút XV. Benedek pápa 1920-ban boldoggá, VI. Pál pápa 1964-ben pedig szentté avatta. XI. Pius pápa 1934-ben „A keresztény Afrika ifjúságának védőszentjévé” nyilvánította Lwanga Károlyt.
Ezek a katolikus és evangélikus mártírok a hitükért haltak meg, de azért is – és ez gyakran kimarad a beszámolókból –, mert hitükből fakadóan visszautasították a király homoszexuális közeledését, elítélték a király homoszexuális kapcsolatát néhány apródjával, és arra bíztatták az apródokat, hogy többé ne vessék alá magukat neki. Ambongo bíboros ezzel is indokolta, hogy az afrikai püspökök miért utasítják el a homoszexuális párok megáldását.
E vértanúk az első megtértek között voltak Ugandában, és vérük magvetés lett: Uganda 45 millió lakosának ma kb. 85%-a keresztény.